Soutěž se v Libereckém kraji vyhlašuje od roku 2004. Výtěžnost vytříděného odpadu se za tu dobu podařilo v kraji více než zdvojnásobit. V posledních letech v průměru každý obyvatel kraje vytřídí ročně zhruba 40 kilogramů papíru, skla a plastů. "Loni to bylo 40,03 kilogramu," uvedla Dědková. Loňský celostátní průměr byl ještě o 2,3 kilogramu vyšší.

V Libereckém kraji se třídí hlavně papír, v přepočtu na osobu se ho loni separovalo 21,09 kilogramu. V průměru na obyvatele se vytřídilo také 11,11 kilogramu skla, 7,41 kilogramu plastů a 0,4 kilogramu nápojových kartonů. Obyvatelé Libereckého kraje mají k dispozici 9187 nádob na tříděný odpad, z toho loni přibylo 262 kontejnerů za 1,4 milionu korun.

V soutěži Zlatá popelnice se dlouhodobě daří městům a obcím z horských oblastí. Vysoká výtěžnost je dána tím, že jsou to turistická centra, kde se v sezoně počet obyvatel výrazně zvyšuje, a proto v nich mají i hodně kontejnerů. Letos obsadila města ze Semilska první tři místa, za první Rokytnicí následovaly Harrachov a Jablonec nad Jizerou. V první desítce byla ještě další tři města ze Semilska.

Mezi obcemi se mezi nejlepší z horských center prosadily jen Albrechtice v Jizerských horách z Jablonecka, které vyhrály minulý ročník a tentokrát byly druhé. Před nimi byly Mařenice, které jsou v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Obec se stala i skokanem roku. Za jediný rok dokázala množství separovaného odpadu zvýšit o 224 procent. "Překvapilo to i nás," uvedla starostka Dagmar Novotná. Podle ní se systém třídění v obci loni nijak nezměnil. "Snažíme se ale lidi nabádat k třídění, více se zapojují rekreanti. Přidali jsme i kontejnery," dodala.

Zdroj: ČTK Liberec, Ekolist.cz